První hárání fenky

Pořídili jste si fenku a máte právě doma malé štěňátko a řešíte, kdy přichází první hárání? 

První hárání je známkou toho, že je fenka již pohlavně dospělá, jenže ještě není fyzicky dospělá a tak není připravena na zabřeznutí a následný porod. Doba prvního hárání se liší, záleží na velikosti plemena. Malá plemena se udává, že většinou hárají mezi 7. až 10. měsícem, větší plemena mezi 12. až 15. měsícem, někdy i ještě později. Samotná doba hárání se také může lišit, bývá to mezi 14 – 21 dny.

Některé fenky jsou velmi čistotné a čistí se tak důkladně, že skoro ani žádné krvavé stopy nenacházíte. V chovatelských potřebách případně můžete zakoupit hárací kalhotky, které zabrání špinění pelíšku a podlah. 


Jsou dvě fáze hárání, cca 1. až 10. den se sliznice dělohy zduřuje, vulva natéká a začíná krvácení z dělohy. Fena si v tomto období velmi často olizuje pohlavní orgány. Některé fenky jsou v tomto období neposlušné, některé jsou zase velmi mazlivé. Ve druhé fázi cca 11. až 23. den, výtok už není intenzivně krvavý a dochází k ovulaci. Fenka je v tomto období svolná k páření se psy.

Falešná březost

Fenky někdy mohou trpět falešnou březostí. Příznaky jsou stejné, jak u normální březosti. Symptomy falešné březosti se objevují přibližně 3. – 12. týdnů po hárání. Některé fenky, ale nemusí mít žádné příznaky, některé mohou být více mazlivější či naopak agresivnější vůči svému pánovi. Většině fenek se zvětší mléčné žlázy a některé dokonce i začnou produkovat mléko. Pokud by falešná březost byl případ právě vaší fenky, tak zkontaktuje veterináře a poraďte se s ním.

Michaela Lukešová

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *